
Piotr Kościelny
Piotr Kościelny z zawodu jest prywatnym detektywem, specjalistą ds. bezpieczeństwa, instruktorem samoobrony i pisarzem.
Od kilkunastu lat prowadzi własne biuro detektywistyczne. Od 2021 roku zajmuje się już głównie pisaniem. Swego czasu, jako instruktor samoobrony przeprowadził kilkadziesiąt szkoleń z zakresu poprawy bezpieczeństwa. Prowadził także zajęcia samoobrony dla ofiar przemocy domowej i seksualnej.
Jak sam mówi, pisze takie książki, które sam chciałby przeczytać. Tworzy powieści z pogranicza kryminału, thrillera i sensacji. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczął, tworząc poradnik dla kobiet (na temat bezpieczeństwa osobistego), jednakże nadal leży on w szufladzie. W tamtym momencie poczuł jednak, że to jest to, co chce robić i skupił się na beletrystyce czego finałem był ,,Zakon”, a następnie ,,Zwierz”, który został Polską Książką Roku 2019 w plebiscycie ,,Brakująca litera”.
Kolejne książki także zostały docenione zarówno przez Czytelników jak i zdobywały nagrody w plebiscytach czytelniczych.
Urodził się w 1978 r. we Wrocławiu, gdzie się wychował i spędził pierwszych 35 lat życia. Od kilku lat mieszka w małym, bo 14-tysięcznym zabytkowym mieście, które może nazwać swoim miejscem na ziemi. Ceni sobie spokój i kontakt z naturą. Ma kota Sławka i doskonale znaną jego Czytelnikom białą bokserkę Bellę. Wcześniej były w jego życiu dwa inne koty ( Kesio i Cicia) oraz pies o imieniu Zbychu. Uwielbia gotować i przebywać na swojej działce. O ile w tygodniu skupia się na pisaniu, tak weekendy spędza w rodzinnym gronie.”
Nagrody:
- Brakująca litera 2019 r – Zwierz
- Złoty Kościej 2021 (kategoria Thriller roku) – Łowca
- Złoty Kościej 2022 (kategoria Thriller roku) – Decyzja
- Złoty Kościej 2023 (kategoria Thriller roku) – Szymek
- Książka Roku 2023 Portal granice.pl – Szymek
Interesuje się średniowieczną historią Śląska, fizyką kwantową i kosmologią, browarnik z zamiłowania. Jego największą pasją od zawsze było i jest pisanie. Swoją literacką przygodę zaczynał od opowiadań science fiction i fantasy, pisze thrillery, historie w stylu horror & mystery i kryminały.
Mimo wszystkich swoich dotychczasowych sukcesów, pozostaje skromny – jak mówi o sobie – po prostu kocha to, co robi. Pierwszym cyklem kryminalnym „CIENIE PRZESZŁOŚCI” Gorzka odniósł ogromny sukces.

Mieczysław Gorzka
Wykształcenie wyższe ekonomiczne, od ponad 30 lat wrocławianin.

Krzysztof Jóźwik
Urodzony w Warszawie, absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Pracuje na cały etat w korporacji zajmującej się technologiami IT, a pisze hobbystycznie w wolnych chwilach.
Miłośnik literatury, dobrego kina i aktywnego spędzania czasu. Jeździ na rowerze, gra w squash, uwielbia mazurskie jeziora. Czyta polską i zagraniczną fantastykę, dobrą sensację i kryminał, ale przede wszystkim literaturę piękną. Bardzo ceni sobie twórczość autorów pochodzących z Francji, Hiszpanii i Ameryki Południowej. Namiętnie uczy się języków obcych. Jego pasja to hiszpański, włoski i francuski. Tata dwójki dzieci, zodiakalny Byk, uparty i konsekwentny w działaniu.
Autor książek sensacyjnych (Zamachowcy, Loteria – Wydawnictwo Oficynka), kryminalnych (Klatka, Chwasty, Skrawki, Druciarz – Wydawnictwo Filia, Szczątki – Wydawnictwo Piąte Marzenie) oraz debiutu obyczajowego (Złotowłosa – Wydawnictwo Nocą).
Jest pasjonatem historii, motocykli, górskich wędrówek oraz gier mmorpg. W 2024 roku zdobył nagrodę za najlepszy kryminał retro „Osada” podczas Festiwalu Kryminalny Magiel i był nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru. Jego książki często łączą brutalność z humorem, a ich fabuły odwołują się do lokalnych wierzeń i historii.

Michał Śmielak
Michał Śmielak to polski pisarz mieszkający w Sandomierzu, którego thrillery kryminalne błyskawicznie zdobyły popularność.

Marek Stelar
Marek Stelar to pisarz, architekt i pasjonat modelarstwa architektonicznego.
Z zawodu urzędnik, z pasji miłośnik muzyki rockowej, elektronicznej oraz literatury kryminalnej i grozy.
Jego twórczość odzwierciedla wewnętrzny konflikt między pesymizmem a wiarą w moralną doskonałość jednostek. Fascynuje go Berlin oraz stary Szczecin, które stanowią inspirację do wielu dzieł. Łącząc swoją miłość do architektury z literackimi pasjami, tworzy dzieła, w których kryminał i horror przeplatają się z głębszymi refleksjami o ludzkiej naturze.
Gdy miał zaledwie 13 lat, był świadkiem najtragiczniejszego wypadku drogowego w historii Polski. Od tego czasu gromadzi materiały dotyczące katastrof drogowych, kolejowych, morskich i lotniczych, interesując się nie tylko przyczynami i konsekwencjami tych zajść, ale także sposobami ich wyjaśniania. Po ponad dwóch dekadach badań autor mógł z powodzeniem zostać śledczym, ale zamiast tego woli pisać najlepsze powieści sensacyjne na polskim rynku. Książki tego autora : „Chrzciciel”, „Fracht”, „Mayday”, „Szafarz”.

Grzegorz Brudnik

Małgorzata Oliwia Sobczak
Małgorzata Oliwia Sobczak to pisarka, dziennikarka i kulturoznawczyni, pochodząca z Trójmiasta, które stanowi tło wielu jej książek. Pisarka przyznaje, że od najmłodszych lat była zafascynowana mrocznymi historiami. Już w pierwszej klasie podstawówki uznała, że książka ‘’Królewna Śnieżka’’ jest dla niej zbyt dziecięca. Wkrótce potem zaczęła sięgać po kryminały i thrillery, które do dziś kształtują jej twórczość.
Małgorzata Starosta to kolejna autorka, która weźmie udział we Wschowskim Festiwalu Kryminałów. Bibliofilka, polonistka, a także pasjonatka etnologii, choć niezwiązana dyplomem z tą dziedziną, jest poetką i prozatorką, której twórczość zdobyła liczne nagrody.
Ma w swoim dorobku powieści obyczajowe, kryminalne, a także wiersze i bajki dla dzieci. W swojej literaturze porusza ważne tematy – poszukiwanie własnej drogi, trudne decyzje oraz relacje międzyludzkie.
Z przymrużeniem oka opowiada o sile rodziny, przyjaźni i miłości, ale w jej książkach nigdy nie brakuje mrocznego tła, które przypomina, że nawet w najbliższych relacjach mogą czaić się tajemnice, które zmieniają wszystko…

Małgorzata Starosta

Mariusz Kanios
Mariusz Kanios to kolejna postać, która weźmie udział w Wschowskim Festiwalu Kryminałów. Jako mąż, ojciec, motocyklista i były dyrektor banku, ma za sobą bogate doświadczenia życiowe, które znalazły odzwierciedlenie w jego twórczości.
Po latach pracy w korporacji zdecydował się na odważny krok – zrezygnował z kariery zawodowej, co pozwoliło mu odnaleźć prawdziwe szczęście. Jego debiutancka powieść kryminalna „Uczynkiem i zaniedbaniem” spotkała się z ciepłym przyjęciem czytelników i zebrała liczne pochwały za mroczną fabułę oraz realistyczne przedstawienie ludzkich motywacji. Jako autor, który zna życie z różnych perspektyw, potrafi zaskakiwać nie tylko swoimi opowieściami, ale i głębokimi przemyśleniami na temat ludzkich wyborów.
Na festiwalu będzie nie tylko pisarzem, ale również osobą, która z pewnością ma wiele do powiedzenia o współczesnych dylematach moralnych i życiowych, w których nie ma jednoznacznych odpowiedzi.
Marcel Moss to kolejna osoba, która pojawi się na Wschowskim Festiwalu Kryminałów. Jego książki pełne są mrocznych, niepokojących wątków, które poruszają współczesne problemy społeczne.
Pisarz, który zyskał popularność dzięki swojemu profilowi „Zwierzenie” na Instagramie, będzie jednym z gości tego wyjątkowego wydarzenia. Jego pierwsza powieść, „Nie odpisuj”, powstała po dramatycznej sytuacji, w której udało mu się uratować życie pewnej internautce. Jednak, jak sam przyznaje, nie wszystko, co pisze, jest tylko fikcją. Każda historia, którą tworzy, jest odbiciem tego, co ciemne, skryte, a może i zbyt bliskie rzeczywistości.
Na festiwalu nie zabraknie więc również mrocznych refleksji na temat współczesnego świata – takiego, w którym granice między tym, co realne, a tym, co przerażające, zacierają się coraz bardziej.

Marcel Moss

Weronika Mathia
Fot: Kuba Machnikowski
Dziennikarka, copywriterka, politolożka. Współzałożycielka szkoły kreatywnego pisania – Kuźni Bestsellerów. Dwukrotna laureatka konkursu na opowiadanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego we Wrocławiu. Autorka trzech powieści kryminalnych – „Żaru”, „Szeptu” oraz „Roju”. Jej debiut zdobył nagrodę debiutu roku 2023 według portalu Lubimy Czytać.
Ewa Przydryga to kolejna autorka, która pojawi się na Wschowskim Festiwalu Kryminałów, prezentując swoje pasjonujące thrillery psychologiczne, w których mistrzowsko łączy napięcie z psychologiczną głębią.
Z jej fascynacją trójmiejską przyrodą i tajemniczymi zakątkami natury, nie trudno się domyślić, że także na festiwalu nie zabraknie mrocznych i niepokojących akcentów. W jej książkach, podobnie jak w mglistych zakątkach, z pozoru spokojna rzeczywistość skrywa tajemnice, które potrafią przerazić.
Kto wie, może na festiwalu, wśród książek pełnych niepokoju, czai się także coś, czego nie chcemy odkryć…

Ewa Przydryga

Anna Rozenberg
Anna Rozenberg to autorka, która na Wschowskim Festiwalu Kryminałów z pewnością przyciągnie uwagę wszystkich mrocznych miłośników opowieści.
Pochodząca z Częstochowy, od 2011 roku mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie życie i codzienność stały się nieocenioną inspiracją do jej literackiej twórczości. Autorka zdobyła liczne prestiżowe nagrody za swoje kryminały, w tym wyróżnienia w Nagrodach Kryminalnej Piły za najlepszą Polską Miejską Powieść Kryminalną oraz Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału za debiutancką książkę ”Maski Pośmiertne”. Jej pasje to połączenie wielu różnych zainteresowań – od podróży przy dźwiękach klasycznego rocka, przez fascynację kryminałami, aż po poszukiwanie spokoju w codziennym życiu.
Jej książki, z wyjątkowym stylem i klimatem, doskonale wpisują się w atmosferę tego wydarzenia. Jednak między słowami jej powieści czai się coś więcej – coś, co sprawy, że po festiwalu będziemy się zastanawiać, czy aby na pewno wszystko jest tak, jak się wydaje…
Pisarz ze Wschowy, z wieloletnim doświadczeniem pracy w mediach (Gazeta Poznańska, Gazeta Wyborcza). Autor powieści kryminalnych i historycznych oraz książek non-fiction. Zodiakalny Strzelec, miłośnik podróży dużych i małych. Ukończył historię na UAM, w przeszłości czuje się jak ryba w wodzie. Najbardziej znany jest z klimatycznej serii kryminałów retro rozgrywających się w międzywojennym Poznaniu (m.in. “Mecz”, “Pętla”, „Mora” czy „Ostatnich gryzą psy”), z jego ulubionym bohaterem – komisarzem Zbigniewem Kaczmarkiem w roli głównej. Na koncie ma też “Juni” – thriller osadzony w wydarzeniach Poznańskiego Czerwca 1956, który przyniósł mu w 2016 roku zwycięstwo w konkursie na najlepszą powieść o Poznaniu. A także wstrząsającą powieść „Coraz ciemniej w Wartheland” – o okrutnej niemieckiej okupacji w Poznaniu. Do rodzinnej Wschowy wrócił kryminałem „Pokuszenie”, którego akcja rozgrywa się na ulicach miasta. Zawsze podkreśla, że Wschowa to małe miasto z wielką historią – i narracyjnym potencjałem.

Piotr Bojarski
fot.: Adam Brambor

Krystian Stolarz
Krystian Stolarz – pisarz, magister prawa i funkcjonariusz policji. Jego kariera literacka rozwija się niezwykle dynamicznie. Jako czynny policjant czerpie inspiracje ze swoich codziennych doświadczeń, dzięki czemu jego twórczość staje się niezwykle autentyczna i pełna szczegółów, dotyczących pracy w służbach mundurowych. Poza pracą zawodową Krystian Stolarz aktywnie użytkuej media społecznościowe, gdzie pod nazwą @policjant_czytaipisze dzieli się swoimi spostrzeżeniami i zamiłowaniem do literatury. Autor szybko zdobył popularność i uznanie w środowisku literackim. Jego twórczość spotkała się z pozytywnymi recenzjami zarówno krytyków, jak i czytelników. Autor przyznaje, że pisanie stanowi dla niego pewną formę ucieczki od trudów codziennej służby w wydziale kryminalnym. Debiut Krystiana Stolarza to „Dla ciebie nawet”. Publikacja ta została wydana w 2024 roku i zapoczątkowała cykl kryminałów o tej samej nazwie, w którym autor przedstawia realistyczne śledztwa.
Urszula Kusz Neumann – autorka, która w styczniu tego roku zadebiutowała świetnie przyjętym thrillerem pt.”Czarny świt”.
Pochodzi z malowniczego Ińska, ale od wielu lat jej serce należy do Szczecina. Na co dzień kieruje salonem fryzjerskim, który jest idealnym miejscem do zapoznawania się z wieloma typami osobowości. Pisanie traktuje jako formę terapii, która pozwala jej się wyciszyć.
Przez parę lat z powodzeniem prowadziła satyryczny profil książkowy, a także pisywała artykuły dla portali poświęconych historii Polski i świata.
Nie wyobraża sobie życia bez sportu, literatury, gorącej kawy I ciężkiej muzyki. W swoich powieściach pragnie wkraczać tam, gdzie jeszcze nie dotarł żaden autor.

Urszula Kusz Neumann

Agnieszka Graca
Foto: Wojciech Karliński
Agnieszka Graca – laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru 2024 za debiutancką powieść kryminalną „Czarny Poniedziałek” oraz licznych konkursów literackich (Festiwal Góry Literatury, Międzynarodowy Festiwal Kryminału, Szkoła Letnich Zabójców, Afera Kryminalna, Empik Go SHORT, konkurs na pomysł kontynuacji sagi „Millennium” zorganizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury „Apostrof”). Swoje opowiadania publikowała w kilku antologiach. Uczestniczka licznych warsztatów i kursów pisarskich (m.in. z Robertem Małeckim, Wojciechem Chmielarzem, Martą Guzowską, Jakubem Żulczykiem). Podwójna filolożka (romanistka i anglistka), absolwentka dziennikarstwa. Przez szesnaście lat pracowała jako nauczycielka języka francuskiego, angielskiego i polskiego dla obcokrajowców. Kocha kryminał oraz taniec irlandzki i szkocki, między innymi sword dance, który – jeśli miecze były niedawno ostrzone – może okazać się diabelnie niebezpieczny. Mieszkała w Gliwicach, obecnie w Krakowie.